Sitemizde 39 kategoride toplam 3289 film ve 1343 yorum bulunmaktadır.

Film Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir?


Film nedir, film çeşitleri nelerdir isimli yazının görselidir.

Film; sosyal, kültürel, ekonomik konuların bir ekran üzerine hareketli görüntülerin aktarılması ve yönetilmesi işinin tamamına denilir. Genel bir görüş ile tiyatronun perdeye veya ekrana aktarılmış hali olarak da bilinir. Tarihte ilk 1894 yılında Thomas A. Edison’ un kinestoskopu geliştirmesi ile başlayarak, 1895 yılında Lumiere’nin sinematografiyi bulmasıyla beraber daha ilerletilmiştir. Bu süreçlerle ortaya çıkan filmlerin ilk sanat ve ticaret odasına girişi Büyük Soygun filmiyle 1903 yılında olmuştur. İlk renkli çekim film ise 1935 yılında başlamış ve 1939 yılında Rüzgarla Gitti filmiyle başarıya ulaşmıştır.

Film, ilk oluşumu itibariyle hareketli resimlerin kaydı ve gösterilmesi için kullanılırdı. Devamında ise genelleştrilerek sinema için kullanılmaya başlanmıştır. Filmlerde seri tekil çerçeveler oluştur, bunlar ardışık ve hızlıca gösterildiğinde ise izleyenlerde göz yanılgısı yani hareket ilüzyonu oluşmaktadır. Bu çerçeveler arasında geçişler görülmediğinden göz bunu akış halinde algılar. Aslına bakılırsa filmin teknik gidişatı bu şekilde gerçekleşir. İki yöntemi bulunmaktadır. Bunlar; gerçek insan veya objelerin kamera tarafından kaydedilmesi, animasyon teknikleriyle ya da özel efektlerle kaydedilmesidir.

Film çeşitlerine geldiğimizde ise oldukça geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. İlk oluşumundan bu yana birçok farklı çeşitte filmler çekilmiştir ve çekilmeye devam etmektedir. İzleyiciilerin ilgi ve beğenilerine uygun tercih edebileceği birçok film çeşidi bulunur. Günümüze kadar filmlerin tercih edinirliği yüksek, bitmeyen ve büyük bir sektör olmasının sebebinin de film çeşitliliğinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu yazımızı beğendiyseniz, diğer yazılarımızda BLOG yazılarımızdan takip edebilirsiniz.

Yazıya Ait Konu Başlıkları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.