Sitemizde 39 kategoride toplam 3300 film ve 1347 yorum bulunmaktadır.

Film Formatları (Rip Türü) Nelerdir, Ne İşe Yarar?


Sitemizde film indirme işlemi yaparken paylaşımlar içerisinde yer alan rip türü/film formatları gibi açıklamaların ne ifade ettiğini bilmiyorsanız bu yazı tam size göre.. Film formatları tamamen filmin görüntü kalitesi ile ilgilidir. Sitemizde bulunan film formatlarının ne anlamaa geldiğini yazının devamında sizler için açıklıyoruz.

CAMRip

Bu rip türü, dijital kamera kayıtı yapılan filmlerdir. Yani görüntü ve ses kalitesi orjinal olmadığı için kötüdür. Kamera sabitlenemediği için görüntü sürekli sallanır ve çekim yapılan mekandaki dış seslerde filme dahil olur. Çekim yapılan sinema salonunda komedi filminde kahkahaları, korku filminde ise çığlıkları bu rip türünde sizde duyabilirsiniz.

TSRip

Bu rip türü CAM ile aynıdır. Ancak burada durum biraz daha profosyoneldir. Görüntü sabit bir şekilde kayıta alınır, kamera dış seslerden uzak bir durumda kayıt yapar. CAMRip görüntülere karşın daha kaliteli bir seyir sunar ancak buda bir kamera kayıtı olduğu için pek tatmin edici değildir.

DVDSCR

Yapım aşaması biten filmler vizyona girmeden önce bazı kişilere/kurumlara demo veya tanıtım amaçlı gönderilir. Bu görüntüler çok iyi de olabilir, kötü de olabilir. Bu film formatındaki en büyük sorun film aralarında telif hakkı yazılarının girmesidir, rahatsız edici durumlar yaratabilir.

R5 (Region 5)

Bu rip türü sitemizde pek fazla bulunmasada, bazı filmleri bu format ile yayınlayabiliyoruz. Bu film formatı Rusya için üretilmiş ucuz sürüm DVD kopyasıdır. Filmlerin DVD ‘si çıkmadan önce R5 sürüm piyasaya çıkar ve görüntü kalitesi DVD kadar iyi olmaz. En büyük dezavantajları ise bu rip türünde ses kaydı kötüdür.

DVDRip

Bu rip türü ise filmin piyasaya sürülmüş son halidir. Bu rip türü için film çıktıktan sonra epey beklemek gerekir. Önce CAM/TS çıkar, R5 çıkar, DVDSCR çıktı derken en son bu formatta film dağıtılır. Kalitesi filmin orjinal DVD ise aynıdır. Ses ve görüntü kalitelidir. Genelde sitemizde bulunan yerli yapım filmlerin hepsi DVDRip olarak dağıtılır.

DVD5

Filmin orjinal DVD ‘sinin riplenmeden dağıtılmasıdır. Bu format içerisinde kamera arkası görüntüler, oyuncu ropörtajları gibi bir çok ekstra bulunur.

BRRip

Bu rip türünde filmler Bluray ‘den riplenir. Görüntü kalitesi DVDRip ‘ten daha yüksektir. Sitemizde en çok paylaşımı yapılan rip türüdür. Ayrıca hem boyutu hem görüntüsü ile en çok tercih edilen rip türüdür.

BDRip

Bu rip türünde BRRip ile neredeyse aynıdır. Orjinal ve ham Bluray ‘den riplenir. Çok fazla olmasada sitemizde bir çok filmde BDRip formatı bulunur.

480p

Bu rip türü BRRip ‘in bir üst kalitesidir. Çözünürlükleri 720×400 ‘dür. Bluray ‘den riplenir ve genelde 2-3 Gb arası boyutları vardır.

720p

Bu rip türü 480p ‘nin bir üst kalitesidir. Çözünürlükleri 1280×720 ‘dir. Bluray ‘den riplenir ve genelde 4-7 Gb arası boyutlara sahiptir.

1080p

480p ve 720p ‘den sonra kalitesi en iyi olan rip türüdür. Çözünürlükleri 1920×1080 ‘dir. Bluray ‘den riplenir ve genelde 8-12 Gb arası boyutlara sahiptir.

Bluray

Şuan rip türleri arasında en iyisi Bluray ‘dir. Ancak dosya boyutları 25-50 Gb ‘yi bulduğundan çok fazla tercih edilmezler.

3D

3 Boyutlu ve Bluray içeresen rip türüdür.

TVRip

Analog kaynaklı TV kartları ile kayıt edilmiş görüntülerdir. Pek fazla tercih edilmezler. Sitemizde belkide hiç TVRip film bulunmamaktadır.

DVBRip

Dijital TV kartları ile kayıt edilmiş görüntülerdir. Görüntü kalitesi DVDRip ile neredeyse aynıdır. Bir çok dizi bu format ile servis edilir.

HDTV

HD yayın yapan kanallardan kayıt edilmiş görüntülerdir. DVDRip ‘e göre görüntü kalitesi daha iyidir. Son zaman çıkan dizilerin ve yerli filmlerde bu formatı sıkça görmeniz mümkündür.

WEB-DL

Bazı dizilerin ve filmlerin iTunes üzerinden dağıtılmasına üzerine bu rip türü ortaya çıkar. Kalite olarak 720p ‘ye çok yakındır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.